Daleka północ – bliskie ludziom przestrzenie do zamieszkania

Odległa północ odznacza się tym, że przez zdecydowaną większość roku panuje tam mało przyjemna aura. Jest zimno, wietrznie i śnieżnie. Gdy już przychodzi pora wiosenna miast słońca dostajemy niekończące się roztopy hałd śniegu, jakie potrafią ciągnąć się aż do pierwszych dni maja. Co w takim momencie zrobić?
Pokój z dużą ilością przestrzeni
Opracowanie: Gwyneth Anne Bronwynne Jones
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Możemy pić dużo kawy, jeździć do ciepłych krajów, można również chodzić do kina i na seanse filmowe o lecie. Jest jednakowoż bardziej korzystny sposób.

Odpowiedzią na te bolączki dotykające co roku odległą północ jest charakterystyczny styl, styl skandynawski (estetyka skandynawska). Źródła jego powstania powinniśmy właśnie poszukać w pogodzie. Niekończące się, denerwujące zimy, niezbyt długie dni, mała ilość z naturalnym światłem, to czynniki, jakie powodują, że tam na odległej północy życie jest dość ponure. Skandynawowie odnaleźli jednakże najbardziej korzystne antidotum na depresję – domowe wnętrza, jakie stały się rozświetlone oraz słoneczne.

Najistotniejsze w tym podejściu okazały się praktyki wnętrzarskie, które pozwoliły na prowadzeni bardziej zdecydowanej ilości naturalnego oświetlenia do każdego domu. Dzięki temu praktykom z łatwością uzyskano wrażenie znacznej przestronności, a jednocześnie czystości i schludności.

Jeżeli uważasz, że dane w sieci nie są pełne, to przejdź do linku (https://domymax.pl/projekty-domow/od-80-m2-do-130-m2/), pod którym odnajdziesz dokładniejsze opracowania tematów - link znajduje się tutaj.

Bardzo szczególne dla krajów skandynawskich pokaźne okna w zdecydowanej ilości przypadków są odsłonięte, niekiedy przysłania je jedynie zwiewna firanka, która jest bardziej elementem ozdobnym niż praktycznym.

Pokój na poddaszu
Opracowanie: d.s.p
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Wnętrze odznacza się lekkością. Wpływają na to meble zrobione z surowego, jasnego drewna. W użyciu są przede wszystkim naturalne budulce, takie jak len, bawełna lub drewno. Warto podkreślić, iż styl skandynawski z jednej strony odznacza się surowością (obecny jest tu pierwiastek położenia geograficznego – nie można go odrzucić w umeblowaniu), a z innej strony jest bardzo przyjazny.

Najistotniejsze, iż taki styl jest bardzo użytkowy i to chyba najważniejsza przyczyna, dlaczego osoby na całym świecie decydują się na urządzenia mieszkania w taki właśnie sposób. Kolory w takich wnętrzach są raczej blade, ale czyste i naturalne, jak wrzos, róż oraz niebieski. Często spotykane są w połączeniu z barwami ciemnymi, odcieniami brązu, grafitu, po czerń. Dekoracje w stylu skandynawskim to po prostu przedmioty codziennego użytku o niezwykłych, oryginalnych kształtach. Powszechna jest także typografia naniesiona na różne przedmioty.


Inne artykuły

Jak udekorować teraz dobrze swój dom

shabby chic
Opracowanie: Faylyne
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Teraz dużo osób zastanawia się jak dobrze zaprojektować własne mieszkanie. Czy najlepiej jest zdecydować się na sprawdzone style wystroju wnętrz, a może raczej trochę poeksperymentować w tym zakresie? Od odpowiedzenia sobie na to zapytanie uzależnione jest sporo spraw związanych z wystrojem własnego mieszkania. Tą drugą opcję zalecą się osobą, które posiadają określone wyczucie estetycznego gustu, jak też tym, którzy umieją odpowiednio dobrać kolory ścian oraz stołów. Alternatywa dla zwyczajnego szarego mieszkania, jaką jest shabby chic, może wówczas być dla nich czymś interesującym.
2022/04/14, 07:53
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.