Jak powinna wyglądać toaleta ogólnodostępna? O czym należy pamiętać? Jakiego typu kwestie są najbardziej ważne?

Jak powinna wyglądać toaleta publiczna i co musi się w niej znaleźć? Te pytanie są najbardziej istotne podczas projektowania takiego miejsca? Należy zdawać sobie sprawę, aby pamiętać o każdym aspekcie, bo będzie on miał znaczący wpływ na wygodę oraz komfort użytkowania takiej toalety.

łazieka
Podpatrzone na: pixabay.com

Ludzie niestety dość często nie szanują tego rodzaju ogólnodostępnych miejsc, tak więc materiały wykorzystane do urządzenia i wykończenia toalet publicznych powinny być solidne i wytrzymałe na przejawy wandalizmu. Na rynku jest bardzo dużo interesujących materiałów i spośród takiej szerokiej oferty najlepiej wybrać najbardziej właściwe do wykończenia poszczególnych partii. Musimy jak najbardziej zminimalizować ryzyko upadku w łazience, więc faktycznie najlepsze są antypoślizgowe ceramiczne płytki, gres, lastryko lub kamień naturalny. Powinniśmy również mieć na uwadze, ażeby dobrany materiał wytrzymał przewidziane natężenie ruchu, musi też być łatwy w utrzymaniu. W tym miejscu koniecznie musimy zrezygnować z malowania ścian. Jest to na pewno niepraktyczne. W toaletach jest wilgoć, więc przede wszystkim powinniśmy wystrzegać się materiałów łatwo chłonących wilgoć lub podatnych na korozję.

Generalnie ściany muszą być czymś wyłożone, aby różnego typu zachlapania nie wnikały w głąb, ale były w stanie bez problemu spływać. Każda z toalet publicznych powinna być wyposażona w różne udogodnienia, typu plastikowe suszarki do rąk - suszarka z plastiku do rąk. Są coraz bardziej znane i rewelacyjnie się sprawdzają. Konieczne są kosze na śmieci. Powinny być w każdej damskiej oraz męskiej kabinie, co więcej powinniśmy je zlokalizować w sąsiedztwie umywalek. Coraz częściej spotyka się nakładki na sedes czy płyny do czyszczenia deski sedesowej. Chociaż spotyka się je najczęściej w damskich toaletach, to jednak nie jest to regułą. W każdej z toalet publicznych muszą znaleźć się odświeżacze powietrza i środki dezynfekujące, do których najlepiej nadają się proste, nieskomplikowane plastikowe dozowniki mydła. Pierwsze eliminują nieprzyjemny zapach, drugie są podstawą higieny. Wielu projektantów nie pamięta o stanowisku do przewijania niemowląt, tymczasem dzisiaj to raczej powinno być normą. Jest to bardzo duże udogodnienie, jakie sprawia, iż toaleta jest bardziej przyjazna dla rodziców.

Jeżeli omawiany wątek jest dla Ciebie ciekawy, to kliknij i zobacz, jakiego rodzaju informacje ma porządna treść (https://sklep.doko.pl/pl/p/Mufa-kablowa-przelotowa-ZRM-2JLP-CX4-35-70-RADPOL/9274) - zapewne materiały tam zamieszczone są tak samo zajmujące.

Jeszcze o innych kwestiach trzeba pamiętać, gdy projektujemy toaletę dla niepełnosprawnych.


Niezwykle istotne już na etapie projektowania lub przebudowy są drzwi wejściowe, gdyż te do wc dla niepełnosprawnych powinny być bardziej szerokie, żeby użytkownik na wózku inwalidzkim mógł bez trudności dostać się do środka. Tego rodzaju toaleta powinna mieć też inną powierzchnię, jaka pozwala na poruszanie się wózkiem. Jednym z najbardziej ważnych wymogów jest tego rodzaju usytuowanie umywalki, aby znajdowała się ona w obszarze ręki z pozycji siedzącej, bez konieczności podnoszenia się z wózka. Następne ważne sprawy to umieszczenie uchwytów oraz poręczy dla niepełnosprawnych, które dają możliwość samodzielnego korzystania z toalety oraz lustra uchylnego. Dużym udogodnieniem jest również zamontowanie bezdotykowych elementów wyposażenia, jak baterie umywalkowe, dozowniki mydła w płynie - plastikowy dozownik mydła oraz suszarki do rąk.
2021/10/06, 08:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.