Wykończenie domu – płytki zewnętrzne

Kiedy już podejmujemy decyzję o budowie domu z tarasem, musimy wybrać detale. Czym się kierować, wybierając kolor, materiał i wielkość płytek zewnętrznych? Jak szukać pomocy, żeby na wiosnę nie martwić się brzydkimi rysami?

To oczywiste, że przy planach tarasu wybór nawierzchni jest sprawą kluczową. Z jednej strony dobrze, by materiały zastosowane do jej wykładania współgrały z założeniami architektonicznymi, z drugiej zaś – aby całość komponowała się z otoczeniem. Trzeba wiedzieć, że do użycia mamy naprawdę dużo opcji – m.in. płytki tarasowe kamienne, drewniane, płytki ceramiczne, klinkierowe i z tworzywa sztucznego, płytki betonowe przypominające kostkę brukową. Inne interesujące produkty: .

Dobór płyt zewnętrznych

Najważniejszą kwestią przed zakupami jest uświadomienie sobie, że liczy się nie tylko estetyka. Płytki tarasowe muszą odznaczać się także nieprzeciętna odpornością na wilgoć i temperaturę, dodatkowo maja być odporne i niewymagające w pielęgnacji. Najlepiej jest też zapytać o ich bezpieczeństwo. Aby nie doszło do pękania tych płytek należy wybierać na takie typy, charakteryzujące się niedużą porowatością. Dlatego właśnie płytki nie chłoną wilgoci (blaupunkt nawilżacz powietrza) w takim stopniu, że w czasie przymrozków, pękałyby.

Jakie są rodzaje płyt tarasowych?

Płytki gresowe
Analizując asortyment sklepów, bez problemu wywnioskujemy, że wybór nie jest aż tak trudny. Okazuje się, że popularnych jest kilka rodzajów płyt i to nimi należy się zainteresować.
Płyty na taras z betonu charakteryzują się dużą wytrzymałością – są również niepodatne na ścieranie – i da się je dostać w wielu barwach. Ich wadą jest to, że się brudzą, ale temu da się zapobiec, wybierając odpowiednie impregnaty. Interesujące informacje: modne pompy ciepła.

Płytki klinkierowe są naprawdę trwałe i szczególnie wytrzymałe na działanie czynników atmosferycznych – również na promienie słoneczne. Co ciekawe każdy może je kupić w wersji matowej.

Gres polerowany daje pewność, że nie nabierze się wodą jak pozostałe płyty. Przez to właśnie jest nie ściera się i nie pęka w czasie mrozów. Jak sama nazwa wskazuje, nabędziemy go w gładkiej postaci. Istnieje także opcja chropowata.
2020/03/19, 07:42
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.