Nowoczesne podejście do projektowania oświetleniowej instalacji w mieszkaniach oraz domach.

We wszystkich domach jednym z najważniejszych elementów wyposażenia są lampy. Wiele osób średnio przykłada wagę do odpowiedniego zaprojektowania oświetlenia we wnętrzu. Zwyczajnie przy suficie wiesza się plafon, żyrandol czy klasyczną lampę do kuchnie, istotne żeby właścicielowi się podobały. A przecież za pomocą światła można wykonać naprawdę ciekawe aranżacje, trzeba jedynie mieć świadomość tego, że tak można i się za to zabrać.

Lampka na biurko
Opracowanie: Sebastian Włoszek
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Dzisiaj elektryczne sklepy są pełne nie tylko przeróżnych lamp, lecz również akcesoriów które na naprawdę dużo pozwalają. Są przykładowo oferowane różnego rodzaju ściemniacze czy automatyczne włączniki, które pozwalają na dużo bardziej efektywne wykorzystanie prądu. Podczas projektowania można się także bawić rozmieszczeniem lamp i punktów oświetleniowych. Obecnie coraz częściej idzie się w kierunku rozproszonego światła, w takiej sytuacji przeważnie pozostawia się górne lampy włoskie, ale w pozostałej części pomieszczenia daje się różne oddzielne źródła światła, takie jak na przykład lampki biurkowe lub stojące.

Takie rozwiązanie ma parę zalet. Przede wszystkim dzięki temu, że w danym pomieszczeniu będzie kilka oddzielnych żarówek, to można wszystkimi oddzielnie sterować. Jeżeli ktoś będzie chciał poczytać książkę w fotelu, to nie ma potrzeby świecenia całego żyrandola, jeżeli niewielka lampka stojąca lub kinkiet zupełnie wystarczą.


Inne artykuły

Rola dobrze zaprojektowanego oświetlenia dla wygodnego mieszkania, które nowości techniczne warto przy tym wykorzystać.

lampa wisząca - nowoczesna
Opracowanie: INTERNITY
Podpatrzone na: INTERNITY
W czasie projektowania wnętrza swojego mieszkania albo domu wiele osób nie bardzo pamięta o należytym dobraniu światła. Nie będzie to bynajmniej oznaczać, że planują świecić świeczkami, lecz wybierają pierwsze znalezione lampy, które będą im się podobać i nie zastanawiają się nad ciekawymi rozwiązaniami.
Plafon
Opracowanie: 123rf
Podpatrzone na: 123rf
Nie będzie się wówczas przeszkadzać pozostałym domownikom, a oprócz tego kolejnym plusem będzie spora oszczędność energii. Takie niewielkie lampki z reguły używają znacznie mniejszych żarówek, a jeśli jeszcze wyposaży się je przykładowo w bardzo oszczędne żarówki LED, to oszczędności będą naprawdę duże.

O kilku niezależnych lampkach warto pomyśleć w każdym pomieszczeniu. W łazience mogą się one przydać zapewne przy lustrze, w kuchni przy kuchence, zaś w dziecięcym pokoju lampka nocna dla dzieci na pewno nie raz będzie użyta. Jeżeli będą takie możliwości, to warto o tym pomyśleć już w czasie wykonywania projektu, z pewnością takie rozwiązania będą bardzo przydatne.
2022/09/03, 08:00
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.